Darmowa dostawa już od 199,99 zł wartości zamówienia

SPF - Filtry Przeciwsłoneczne

71 Produktów
71 Produktów

SPF - Filtry Przeciwsłoneczne

Filtry przeciwsłoneczne - rodzaje

Słońce poprawia nastrój i chwilowo także - wygląd naszej skóry. Opalenizna znika jednak stosunkowo szybko, a skutki nadmiernej ekspozycji na słońce "procentują" z biegiem czasu. Promieniowanie ultrafioletowe wywołuje przebarwienia i prowadzi do powstania wolnych rodników, odpowiedzialnych za fotostarzenie. Skóra traci jędrność, gęstość i elastyczność - pojawiają się zmarszczki. Wzrasta też istotnie ryzyko nowotworów. I tutaj z pomocą przychodzą - filtry przeciwsłoneczne, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dostępne na rynku kosmetyki posiadają dwa rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne (fizyczne). Pierwsze pochłaniają promienie UV, drugie je zatrzymują. Filtry przeciwsłoneczne mineralne działają jak mikroskopijne lustra - odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając ich do skóry. Najlepszą ochronę daje zastosowanie preparatu łączącego obydwa rodzaje filtrów.

Bezpieczne filtry do opalania

Niestety, sama nazwa "krem z filtrem" nie gwarantuje wcale, że produkt zawiera dobry filtr przeciwsłoneczny. Naturalne filtry przeciwsłoneczne do twarzy mogą stosować nawet osoby z wrażliwą skórą, kobiety w ciąży oraz dzieciJeśli więc interesują nas filtry przeciwsłoneczne do cery trądzikowej, wybierzmy krem z filtrem mineralnym. Pamiętajmy, jednak, że obry krem z filtrem do cery trądzikowej nie powinien być tłusty, aby dodatkowo nie obciążać problematycznej skóry. Filtry chemiczne są nieco mniej przyjazne - mogą wywoływać podrażnienia i uczulenia. O ile jednak są stabilne i nie przenikają do organizmu, mogą być używane przez osoby dorosłe o cerze normalnej.  Należy unikać filtrów, które są niestabilne, przenikają do organizmu i szybko się rozkładają (czyli szybko przestają działać). Znajdziemy je np. pod nazwami Benzophenone-3 i -4 czy Homosalate

Filtry przeciwsłoneczne w kosmetykach - SPF

W preparatach kosmetycznych znajdziemy je pod nazwą SPF (Sun Protection Factor). To wskaźnik stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB, czyli wskazówka, jak długo, po zastosowaniu kosmetyku, możemy przebywać bezpiecznie na słońcu. Przykładowo: wybierając krem do twarzy spf 50 skóra może być wystawiona na działanie promieni słonecznych 50 razy dłużej niż bezpieczny czas ekspozycji, który wynosi 20 minut. Ważna uwaga: nawet wysoki faktor chroniący przed promieniami UVB (np. spf 30) nie będzie chronił przed promieniami UVA. Najlepiej wybierać kremy do opalania, na których etykiecie widnieje zarówno skrót SPF, jak i IPD lub PPD.

Dobry filtr przeciwsłoneczny do twarzy

Kiedy mija lato, problem ochrony przeciwsłonecznej usuwa się na margines. To duży błąd! Promienie UVA docierają do nas każdego dnia, niezależnie od pory roku. Przebijają się do skóry przez naskórek i wywołują zmiany w jej głębszych warstwach - uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. 

Jak stosować filtry przeciwsłoneczne do twarzy? Najlepiej - codziennie! Krem z filtrem przeciwsłonecznym warto nakładać bez względu na porę roku. Najlepsze będą kosmetyki do codziennej pielęgnacji o lekkiej konsystencji - kremy, żele czy lotiony z filtrem spf min. 15, a najlepiej spf 30 lub spf 50. Podsumowując: pielęgnacja przeciwstarzeniowa bez ochrony przeciwsłonecznej po prostu nie istnieje!