Skóra palacza

Skóra palacza

0 0 Paulina Rutecka

Skóra jest organem bardzo narażonym na działanie dymu tytoniowego, ponieważ wolne rodniki znajdujące się w dymie papierosowym, degradują zarówno zewnętrzne warstwy skóry jak i poziom skóry właściwej. Szacuje się, iż wypalanie 20 papierosów dziennie, przyśpiesza proces starzenia się skóry o około 10 lat.

Jak wygląda skóra palacza?

Skóra osób palących posiada szarą, żółtawą barwę. Zewnętrzne warstwy naskórka stają się zgrubiałe, szorstkie, natomiast cały poziom naskórka jest o 40% cieńszy niż u osób niepalących. Główne zmiany negatywnego wpływu dymu tytoniowego dzieją się na poziomie skóry właściwej. Związki tytoniu uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe oraz przyśpieszają ich fragmentację. Pogłębiają się bruzdy nosowo – wargowe, pojawiają się zmarszczki wokół oczu oraz charakterystyczne zmarszczki w okolicy ust. Upośledzony zostaje proces gojenia ran, co ma duże znaczenie w doborze odpowiednich zabiegów zwalczających skutki palenia papierosów. Dochodzi do zaburzeń w obrębie mikrokrążenia, niedotlenienia tkanek. Dodatkowo pojawiają się teleangiektazje i przebarwienia oporne na leczenie.

Negatywne zmiany pojawiają się również na dłoniach, paznokciach i w obrębie włosów. Paznokcie stają się żółtawo – brunatne, na skórze dłoni pojawiają się szpecące przebarwienia, a włosy zaczynają siwieć i nadmiernie wypadać.

Jak cofnąć czas?

Niezbędnym elementem terapii likwidującej negatywne skutki palenia papierosów jest rzucenie nałogu. Należy pamiętać, że skóra palacza słabiej reaguje na wszelkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i w większości przypadków nie przynosi takich rezultatów jak u osób niepalących.

Osoby palące powinny regularnie, raz w tygodniu wykonywać peelingi, aby wygładzić skórę i ułatwić wnikanie substancji aktywnych później nakładanych preparatów. Idealnie sprawdzają się preparaty zawierające w swoim składzie retinol oraz hydroksykwasy. Będą złuszczały martwe komórki naskórka, likwidowały przebarwienia oraz pobudzały syntezę nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Witamina C, witamina E i koenzym Q10 będą chroniły skórę przed wpływem wolnych rodników, nawilżały ją i poprawiały jej koloryt.

Skóra palacza zawiera w swoim wnętrzu dużo toksyn. Ich eliminację przyśpieszają masaże, regularna aktywność fizyczna, picie 2 litrów wody dziennie oraz korzystanie z sauny.

Kosmetyki zwalczające negatywne skutki palenia papierosów