Demakijaż twarzy latem – jak skutecznie oczyścić skórę?

demakijaz_twarzy_latem

Demakijaż twarzy latem – jak skutecznie oczyścić skórę?

1920 1080 Agnieszka Konieczna

Brak demakijażu lub jego nieprawidłowe wykonanie jest poważnym błędem, który niekorzystnie wpływa na cerę. Demakijaż twarzy to etap pielęgnacyjny, o którym warto przypomnieć latem, ponieważ w tym okresie skóra jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia.

Demakijaż twarzy to pierwszy etap wieczornej pielęgnacji

Każda kobieta, która się maluje na koniec dnia powinna pamiętać o demakijażu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że demakijaż i oczyszczanie twarzy to dwa odrębne tematy. Jeśli nie wykonujemy makijażu, to na koniec dnia wystarczy oczyszczenie twarzy i przystąpienie do dalszych czynności pielęgnacyjnych (tonizowanie, nawilżanie). Natomiast w przypadku makijażu najpierw wykonujemy demakijaż, a potem oczyszczanie twarzy. Demakijaż nie zastąpi oczyszczania, a oczyszczanie nie zastąpi demakijażu.

Najczęściej popełnianym błędem jest demakijaż twarzy za pomocą płynu micelarnego i pominięcie etapu oczyszczania. Panuje błędne przekonanie, że płyn micelarny doskonale oczyszcza cerę i w tej kwestii nie trzeba już nic więcej robić. Prawda jest taka, że użycie płynu micelarnego i nie spłukanie go wyrządza cerze tyle samo szkód co brak demakijażu. Dlaczego? Głównymi składnikami płynu micelarnego są micele, czyli cząsteczki związków powierzchniowo czynnych (detergenty) lub jonów, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Micele najczęściej przybierają firmę kulistą i zamykają zanieczyszczenia wewnątrz. Jednak jeśli ich nie spłuczemy z powierzchni twarzy, to na niej pozostają. To tak, jakby umyć twarz mydłem lub żelem bez spłukiwania. Nie brzmi to rozsądnie, prawda? Dlatego prawidłowy demakijaż twarzy to w pierwszej kolejności użycie kosmetyków do demakijażu, a następnie dokładnie oczyszczenie cery.

Demakijaż cery – konsekwencje nieprawidłowego wykonania:

  • Nagromadzenie się zanieczyszczeń na powierzchni skóry, które są doskonałą pożywką dla bakterii, wirusów i grzybów
  • Większe ryzyko powstania zaskórników i stanów zapalnych na skórze
  • Słabe dotlenienie skóry twarzy
  • Przyspieszenie procesu starzenia
  • Zahamowanie lub osłabienie procesów regeneracyjnych
  • Nieoczyszczanie twarzy na noc, szczególnie okolic oczu sprawi, że rano obudzimy się z opuchniętymi powiekami
  • Niezmycie makijażu z okolic oczu prowadzi do zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet poważnych stanów zapalnych oczu

Make Up Remover - skuteczny demakijaż twarzy

Rodzaje kosmetyków do demakijażu twarzy

Płyny micelarne  – zawierają micele, czyli cząsteczki powierzchniowo czynne lub jony, które skutecznie wiążą wszelkie zanieczyszczenia. Płyny micelarne można stosować w przypadku każdego typu skóry i wykonywać nimi również demakijaż oczu. Na koniec należy pamiętać, żeby zmyć pozostałości płynu wodą z kosmetykiem używanym przez nas na co dzień do oczyszczania twarzy. Obok płynów micelarnych można spotkać płyny liposomalne do demakijażu cery, które działają na podobnej zasadzie. Sensyses Eye Makeup Remover jest przykładem płynu liposomalnego, który charakteryzuje się łagodnością i skutecznością oczyszczania.

Sensyses Płyn do demakijażu oczu

SESDERMA Sensyses Eye Makeup Remover

Płyny dwufazowe – składają się z dwóch warstw: wodnej i olejowej. W ten sposób można usunąć zarówno te zanieczyszczenia rozpuszczalne w tłuszczach, jak i w wodzie. TwoPhase Make Up Remover Academie to płyn dwufazowy do demakijażu każdego typu skóry, nawet tej wrażliwej oraz do demakijażu oczu. Przed użyciem płyn należy wstrząsnąć.

Dwufazowy płyn do demakijażu oczu dla skóry wrażliwej

ACADEMIE TwoPhase Make Up Remover

Chusteczki do demakijażu – generalnie lepiej usuwać makijaż kosmetykami do demakijażu, jednak jeśli jesteśmy w podróży czy na wakacjach i nie mamy takiej możliwości to chusteczki do demakijażu są najlepszym rozwiązaniem. Chusteczki nasączone są kosmetykiem, który usunie makijaż i zanieczyszczenia.

Mleczka do demakijażu – usuwają makijaż i zanieczyszczenia, nawilżają i natłuszczają skórę. Nie są polecane dla skóry tłustej, mieszanej i z niedoskonałościami, gdyż mogą zatykać pory. Warto używać mleczka do demakijażu w przypadku skóry normalnej, suchej i wrażliwej.

Demakijaż cery bez użycia kosmetyków

Coraz większą popularność zyskują wszelkiego rodzaju akcesoria do demakijażu twarzy, które nie wymagają użycia kosmetyków. Oczywiście można je także używać w połączeniu z kosmetykami. Akcesoria do demakijażu cery to wszelkiego rodzaju rękawice, gąbeczki i ściereczki. Wykonane są z różnych materiałów – z silikonu, mikrofibry lub włókien naturalnych. Usuwają zanieczyszczenia, dodatkowo delikatnie złuszczają martwy naskórek i poprzez masaż pobudzają mikrokrążenie. Jednak nie zawsze poradzą sobie z makijażem wodoodpornym. W przypadku akcesoriów do demakijażu twarzy należy pamiętać, by po każdym użyciu dokładnie je wypłukać i wysuszyć. W przeciwnym razie staną się siedliskiem bakterii.

Demakijaż twarzy dostosowany do rodzaju skóry

Skóra sucha i wrażliwa

Skóra sucha oprócz demakijażu i oczyszczania wymaga dodatkowo nawilżenia i odżywienia. W przypadku skóry wrażliwej należy szukać hipoalergicznych kosmetyków do demakijażu cery. W okresie letnim, szczególnie jeśli przebywamy na urlopie warto szukać kosmetyków, które ułatwią nam całą pielęgnację. Cleansing Gel Cleanse, Tone, Makeup Remover Hydropeptide to żel oczyszczający i tonik 2w1. Kosmetyk doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia a do tego od razu tonizuje. Można go używać w przypadku każdego typu cery, ale dedykowany jest cerze suchej i wrażliwej. Usuwa zanieczyszczenia, pot i nadmiar sebum, a przy tym głęboko nawilża, co jest jego wielką zaletą, bo w okresie letnim skóra szczególnie podatna jest na odwodnienie.

 

 

Żel oczyszczający, tonik i płyn do demakijażu

HYDROPEPTIDE Cleansing Gel Cleanse, Tone, Makeup Remover

Skóra mieszana, tłusta, z niedoskonałościami

Cera, która charakteryzuje się nadprodukcją sebum wymaga głębszego oczyszczenia. Nieodpowiedni demakijaż twarzy przyczyni się do powstawania większej liczby zaskórników i stanów zapalnych. Od kosmetyków do demakijażu cery tłustej i mieszanej należy oczekiwać dogłębnego oczyszczenia bez naruszania bariery lipidowej. Pamiętajmy, że skóry z nadprodukcją sebum nie należy przesuszać, bo tylko jej zaszkodzimy. Przesuszona skóra zacznie produkować jeszcze więcej łoju, a przy tym będzie odwodniona. Szukajmy kosmetyków dogłębnie oczyszczających pory i nawilżających bez dodatku alkoholu jak na przykład płyn do demakijażu twarzy 2-Phase Instant Eye Make-Up Remover Juvena.

 

Płyn do demakijażu oczu

JUVENA 2-Phase Instant Eye Make-Up Remover

Skóra dojrzała

W przypadku skóry dojrzałej na każdym etapie pielęgnacji warto działać przeciw oznakom starzenia. Płyn do demakijażu twarzy Liquide Make-Up Remover with Atelokolagen Colway nie tylko dokładnie usuwa nawet najmocniejszy makijaż, ale także wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę. Składnikami aktywnymi płynu są: aloes, arginina, kolagen, elastyna i mocznik. Kosmetyk dodatkowo nawilża i odżywia skórę. Nie narusza jej bariery ochronnej, poprawia ogólną kondycję skóry i wyrównuje koloryt.

Płyn do demakijażu z Atelokolagenem

COLWAY Liquide Make-Up Remover with Atelokolagen

Demakijaż oczu

O tym, dlaczego do pielęgnacji skóry wokół oczu należy używać kremów pod oczy, a nie kremów, które nakładamy na pozostałą część twarzy już pisaliśmy w tym artykule. Dotyczy to także demakijażu oczu. Ze względu na specyfikę skóry wokół oczu oraz wyjątkową wrażliwość samego narządu wzroku do demakijażu tej części należy używać dedykowanych kosmetyków.

Dwufazowy płyn do demakijażu oczu delikatnie oczyszcza i odświeża. Nie wywołuje podrażnień i zaczerwienienia. Wyciąg z mleczka bawełny działa kojąco na delikatną skórę wokół oczu i intensywnie nawilża. Ekstrakt z rumianku działa przeciwzapalnie.  Dwufazowy płyn jest łagodny dla skóry, a przy tym skuteczny – dokładnie usuwa nawet wodoodporny makijaż.

Dwufazowy płyn do oczyszczania skóry wokół oczu

MATIS Two phases eye make-up remover

Sporym wyzwaniem jest demakijaż oczu osób, które noszą szkła kontaktowe. W tym przypadku trzeba działać szybko i skutecznie, by zminimalizować ryzyko przedostania się preparatu do oka. Beztłuszczowy płyn do demakijażu powiek Environ to idealne rozwiązanie dla osób noszących szkła kontaktowe. Kosmetyk jest lekki i nie zawiera olejów. Szybko i dokładnie usuwa makijaż wokół oczu.

Beztłuszczowy płyn do usuwania makijażu powiek

ENVIRON Skin EssentiA AVST Oil Free Eye Make-Up Remover

Demakijaż twarzy metodą OCM, czyli oczyszczanie olejami

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się wykonywanie demakijażu cery za pomocą olejów. Metodą OCM, czyli Oil Cleansing Method w naturalny sposób można usunąć zanieczyszczenia z powierzchni twarzy i to w przypadku każdego typu skóry. Warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj i wymagania cery i pod tym kątem dobrać odpowiedni olej. Na przykład w przypadku cery dojrzałej świetnie sprawdzi się olej arganowy, który jest bogaty w składniki odżywcze. Dla cery suchej najbardziej odpowiedni będzie olej kokosowy, który świetnie nawilża. A dla cery tłustej olej jojoba, który oczyszcza i działa antybakteryjnie.

Demakijaż twarzy

 

Oprócz czystych olejów do demakijażu twarzy można użyć także ich mieszanki, a nawet płynów dwufazowych, gdzie jedną fazą jest mieszanina olejków. Dwufazowy płyn do demakijażu oczu Dr Hauschka dokładnie usuwa nawet wodoodporny makijaż, a przy tym kompleksowo pielęgnuje wrażliwą skórę wokół oczu. Fazę olejową tworzą tutaj trzy oleje: sezamowy, rycynowy i słonecznikowy. Dzięki temu płyn do demakijażu cery dokładnie oczyszcza skórę i nie zaburza równowagi wodnolipidowej.

Dwu-fazowy Płyn

DR HAUSCHKA Eye Make-up Remover