Cera tłusta, cera mieszana – wyzwania pielęgnacyjne

Cera tłusta, cera mieszana – wyzwania pielęgnacyjne

2400 1920 Martyna Buczkowska
Kosmetyki do cery tłustej i mieszanej

Posiadaczki cer tłustych i mieszanych powinny sięgać po kosmetyki przeznaczone właśnie takich rodzajów skóry

Z pewnością każda z nas miała większą, bądź mniejszą styczność z trądzikiem. Niektórzy wygrali walkę z uporczywym wrogiem. Jednakże na polu bitwy wciąż pozostaje wiele nieszczęśników. Jak raz na zawsze pozbyć się problemu, jakim jest trądzik i cera problematyczna? Jak dbać o skórę tłustą i mieszaną? Czy można skutecznie pozbyć się zaskórników? Odpowiadamy na te oraz wiele innych pytań! Przygotujcie się na prawdziwy schemat bojowy!

Czym jest trądzik?

Trądzik jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego. Objawem takiego zaburzenia jest nadmierna produkcja łoju. Powstające sebum zatyka ujścia gruczołów oraz porów skórnych. W ten sposób dochodzi do odcięcia tlenu i szeregu zmian o charakterze biochemicznym. Zaczerwienienia i zmiany ropne powstają na skutek toczącego się stanu zapalnego w obrębie zaczopowanych gruczołów. Bardzo często za ten rodzaj reakcji odpowiadają beztlenowe bakterie z gatunku Propionibacterium acnes. Warunki beztlenowe na skutek zatkanych przewodów i kanałów, gwarantują doskonałe gatunki do kolonizacji dla tych mikroorganizmów. Powstający stan zapalny objawia się w postaci miejscowych wyprysków i ropnych wybrzuszeń.

Trądzik dotyka najczęściej strefy skóry twarzy, pleców, karku, a nawet pośladków! Przyczyn powstawania trądziku jest bardzo wiele. Wskazuje się m.in. na podłoże genetyczne, ogólny stan zdrowia, dietę czy tempo życia. Niewątpliwie jednak brak higieny bądź niewłaściwa pielęgnacja skóry wywierają silny wpływ na tempo powstawania zmian trądzikowych.

Od czego więc należy zacząć, by skutecznie zwalczyć trądzik? Sposobów jest wiele. Na samym początku należy rozróżnić terminy takie jak: cera tłusta, trądzikowa i mieszana. Bardzo często skóry tego typu są stawiane na równi. Podaje się ich niewłaściwe definicje, a same określenia stosowane są zamiennie. Pomimo iż w każdej z nich dochodzi do nadmiernego wydzielana sebum, to stanowią one odrębne rodzaje skóry. Dlatego do każdej z nich należy podejść indywidualnie i opracować odrębny schemat pielęgnacji.

Cera tłusta – silnie odwodniona skóra

Cechą charakterystyczną cery tłustej jest wysoka tendencja do łojotoku. Osoby posiadające ten typ skóry borykają się z tłustym biofilmem na jej powierzchni. Problematyczne jest również silne „świecenie” i „błyszczenie”. Cera tłusta jest narażona na powstawanie trądziku, lecz nie jest to regułą! Ważne jest, by systematycznie pomagać skórze, zredukować nadmiary wydzielanego sebum. Istotne zatem jest, by nie dopuścić do zaczopowania ujść gruczołów i porów. Taki stan bardzo szybko przerodzi się w problemy z trądzikiem, gdyż w takich warunkach szybko namnażają się bakterie beztlenowe.

Właściwe nawilżanie

W przypadku cery tłustej bardzo często zapomina się o właściwym nawilżaniu skóry! Wiele osób uważa, że skóra tłusta to skóra dostatecznie nawilżona. Sprawa jest zgoła inna i to właśnie przesuszenie skóry tłustej rodzi tak wiele problemów! Zwykle w pielęgnacji skóry tłustej stawia się na matowienie i głębokie oczyszczanie. Stosowanie kosmetyków m.in. z alkoholem, przyczynia się do nadmiernej dehydratacji. Tym samym wystawiamy skórę na podrażnienia, która w obronie własnej wytwarza kolejne pokłady sebum. W ten sposób stara się odbudować naruszony płaszcz hydrolipidowy, gwarantujący ochronę przed utratą wody. Nadmiary sebum sprzyjają wzrostom biomasy bakterii, a stąd już krótka droga do powstania trądziku.

Jak więc uniknąć błędnego koła? Należy przede wszystkim odżywić skórę i zadbać o jej nawilżenie! Nadmierna dehydratacja sprawia, że skóra staje się wiotka. Jest bardziej podatna na występowanie podrażnień i pogłębianie procesów starzenia. W przypadku cery tłustej należy wybrać produkty bezolejowe tzw. oil free. Idealnym kandydatem na strażnika stanu nawilżenia skóry tłustej jest produkt Paula’s Choice Clear Oil-Free Moisturiser. Krem doskonale nawilża skórę. Poprzez zawarte w składzie ceramidy, utrzymuje nawilżenie na stałym poziomie. Preparat dba także o zawężanie porów skórnych, dzięki czemu minimalizuje ryzyko powstawania zaskórników oraz wyprysków.

Cera trądzikowa – uporczywe zmiany skórne

iS Clinical skuteczne oczyszczanie

Oczyszczanie to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji w przypadku cer tłustych i mieszanych.

Cera trądzikowa to najbardziej narażony rodzaj skóry problematycznej. Jej pielęgnacja jest bardzo trudna oraz żmudna. W tym przypadku istotne jest systematyczne działanie kompleksowymi produktami do pielęgnacji trądziku. Ważne jest, by nie tylko ograniczyć wydzielanie sebum. W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest regularne złuszczanie martwych pokładów naskórka. Kolejnym, istotnym aspektem jest działanie substancjami o właściwościach antybakteryjnych. Za wszelką cenę nie można dopuścić do zatykania gruczołów i porów skórnych. Bez odpowiedniej ochrony i pielęgnacji, trądzik będzie stale nawracać. Pamiętajcie, że leczenie trądziku jest trudne! Dlatego należy stale kontaktować się z dermatologiem, który może dostosować kurację oraz polecić produkty idealne do Waszego przypadku!

Zrównoważone złuszczanie

Oprócz zapewniania odpowiedniego poziomu nawilżenia ważne jest, by dokładnie oczyszczać skórę problematyczną. Peelingi na bazie kwasów nie tylko działają antybakteryjne, lecz rozpuszczają martwe pokłady naskórka. Dzięki temu zabezpieczają ujścia gruczołów łojowych przed zaczopowaniem nadmiarem komórek. Należy zwrócić uwagę, że cera trądzikowa jest niebywale wrażliwa na podrażnienia. Dlatego należy dobrać odpowiednio łagodny sposób na złuszczanie, bez ryzyka wystąpienia poważnych zmian. Wybór odpowiednich peelingów powinien polegać na optymalizacji kwasów i substancji łagodzących.

W pielęgnacji dla cery trądzikowej idealnie sprawdzi się Dermaquest Mini Pumpkin Mask. Produkt ten bazuje na działaniu kwasu mlekowego i migdałowego, które wykazują silne działanie antybakteryjne. Dodatkowo sprzyjają rozjaśnianiu przebarwień i blizn potrądzikowych. Dodatek 45% wyciągu z dyni jest źródłem cennych witamin oraz składników regenerujących. Produkt pozwala na pełną rewitalizację skóry twarzy i przyspiesza redukowanie ropnych zmian. Doskonale usprawnia prace gruczołów łojowych, niweluje nadmiar wydzielanego sebum i chroni przed zatykaniem porów.

Obowiązkowa tonizacja

W trosce o skórę problematyczną, zwłaszcza cerę trądzikową, istotne jest dbanie o każdy szczegół. Nie należy kłaść nacisku na samo nawilżanie i złuszczanie. W codziennej pielęgnacji ważne jest przywracanie właściwych „parametrów” naszej skóry. Takim krokiem jest obowiązkowa tonizacja. Proces ten polega na przywracaniu skórze kwasowego pH. Krok ten jest wysoce istotny i powinien mieć miejsce po oczyszczaniu skóry, gdyż na tym etapie dochodzi do podniesienia wartości pH. Brak naturalnego, kwaśnego odczynu skóry przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry. Staje się ona mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, szybciej traci wodę oraz jest wrażliwa na aktywność mikroorganizmów. Dzięki tonizacji skóra odzyskuje balans, a jej stan ulega znacznej poprawie.

Jako sprawdzony wyjątkowy tonik uznaje się Paula’s Choice Skin Balancing Pore-Reducing Toner. Produkt ten wykazuje działanie normalizujące. Przywraca naturalne pH skóry oraz usprawnia jej regenerację i odnowę komórkową. Sprzyja nawilżaniu i utrzymaniu prawidłowej hydratacji skóry. Niweluje ryzyko powstawania nowych zmian trądzikowych. Poprawia także stan płaszcza hydrolipidowego skóry.

Lierac Sebologie - linia dla cery tłustej i mieszanej

Z niedoskonałościami skóry tłustej i mieszanej trzeba walczyć specjalnymi dermokosmetykami.

Cera mieszana – sucha i tłusta jednocześnie?

Cera mieszana stanowi prawdziwy problem dla jej posiadaczy. Pielęgnacja skóry mieszanej jest nie lada wyzwaniem. Spowodowane jest to faktem, iż cera ta wykazuje tendencję do przetłuszczania w tzw. strefie T. W pozostałych obszarach zaś dochodzi zwykle do przesuszania i utraty wody.

Jak więc prawidłowo pielęgnować cerę mieszaną? Nie możliwe jest zastosowanie pełnej kuracji dla skóry tłustej ani suchej. W tym wypadku należy kierować się zasadą złotego środka. W doborze kosmetyków do pielęgnacji istotne znaczenie mają formuły nawilżające i matujące jednocześnie. Dodatkowo nie powinny posiadać składników drażniących i mocno ściągających skórę. Ryzyko powstawania podrażnień jest bardzo wysokie. Cera mieszana ma także tendencję do miejscowego występowania wyprysków i zmian trądzikowych. Niestety, mogą one rozsiewać się na różnych częściach ciała, dlatego należy zabezpieczyć się przed jego pojawieniem.

W celu pielęgnacji skóry mieszanej warto sięgnąć po serum Paulas Choice Resist 10 % Niacinamide Booster z witaminą B3. Działanie produktu opiera się na wyjątkowym składniku, jakim jest niacynamid. Produkt działa wysoce nawilżająco i zapewnia odpowiednią hydratację skóry. Dodatkowo wpływa na neutralizację wydzielania sebum i ogranicza łojotok. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie równowagi między przesuszonymi i przetłuszczonymi obszarami skóry. Serum blokuje także rozwój bakterii trądzikowych i zabezpiecza pory przed zatykaniem.

Regeneracja i ochrona

Cera mieszana, trądzikowa i tłusta wymaga specjalnego podejścia i pielęgnacji. Warto sięgnąć po produkty o właściwościach niwelujących nadmiar sebum. W związku z tym muszą być to produkty głęboko nawilżające skórę. Ważne, by wykazywały właściwości regeneracyjne i ochronne względem naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Kosmetyki tego typu warto stosować po codziennym oczyszczaniu i tonizacji, gdyż skóra staje się wtedy bardziej chłonna i podatna na ich działanie.

Idealnym rozwiązaniem na odżywienie i zregenerowanie skóry są produkty, które natychmiast poprawiają jej kondycję. Image Skincare Total Overnight Retinol Masque to produkt, który zapewnia całonocną regenerację. Przyspiesza odnowę komórkową i procesy naprawcze skóry. Ponadto rozświetla ją, niweluje ziemisty odcień i redukuje blizny. Poza działaniem ochronnym i rozświetlającym preparat wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

Ważna jest także profilaktyczna ochrona skóry problematycznej przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Dlatego należy chronić skórę m.in. przed promieniowaniem UV. Promienie ultrafioletowe nie tylko przyspieszają fotostarzenie. Sprzyjają występowaniu podrażnień, utracie nawilżenia i naruszają bariery ochronne skóry. Cell Fusion C Clear Sunscreen SPF 48 PA+++ to produkt stworzony specjalnie dla posiadaczy cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Delikatna i bezinwazyjna receptura kremu nie powoduje podrażnień. Produkt pomaga przywrócić proporcje w budowie naskórka. Reguluje pracę gruczołów łojowych, za pomocą kompleksu kwasowego. Niweluje więc ryzyko zatykania gruczołów i porów skórnych.

Co musisz zapamiętać?

Walka z trądzikiem jest skomplikowana, lecz nie jest nieskuteczna! By cieszyć się nieskazitelnie czystą skórą, należy rozpoznać typ posiadanej cery. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniej gamy produktów pielęgnacyjnych. Indywidualne podejście do naszej skóry sprawi, że problemy z powstawaniem trądziku staną się zdecydowanie łatwiejsze w zwalczaniu. Najlepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zadbaj o swoją skórę już dziś i zablokuj trądzik raz na zawsze!