Arnika

Arnika

150 150 skladniki

ARNIKA – to niezwykle popularne górska roślina. Szeroko wykorzystywana jest zarówno w kosmetologii, jak i medycynie i farmacji. Naturalnie występuje także na terenie Polski (Karpaty i Sudety). Stosowana jest zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

W medycynie wykorzystuje się kłącze, kwiaty i ziele arniki. To ostatnie bogate jest przede wszystkim we flawonoidy, karotenoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, fitosterole i aminy. Posiada przeciwzapalne właściwości, przyspiesza wchłanianie krwiaków, siniaków, obrzęków i opuchlizny. Stymuluje proces regeneracji i gojenia ran.

Jest cennym składnikiem preparatów do pielęgnacji cery wrażliwej i naczyniowej, stąd tak szerokie jej zastosowanie w kremach, lotionach, płynach micelarnych, tonikach i mleczkach. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza rumień oraz widoczność „pajączków”. Koi i łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne.

Arnika znajduje także zastosowanie w produktach przeznaczonych dla cer tłustych i trądzikowych, gdyż działa antyseptycznie i ściągająco. Dodawana jest do preparatów pielęgnujących skórę dojrzałą ze względu na właściwości nawilżające, likwidujące łuszczenie i przywracające jędrność oraz elastyczność. Znajduje się także w formule kosmetyków pod oczy, gdyż rozjaśnia skórę wokół oczu, likwiduje cienie i worki. Ekstrakt z arniki znalazł zastosowanie jako środek zapobiegający przetłuszczaniu się włosów, z tego względu jest popularnym składnikiem szamponów, odżywek i masek.

Napisz komentarz