5 mitów o retinolu – prawda czy fałsz?

0 0 Kinga Krawczyk

Co wiesz na temat retinolu?

Paula's Choice - Clinical 1% Retinol Treatment

Retinol – hit czy kit?

Retinol to dość kontrowersyjny składnik kosmetyków. Kuracje retinolowe są uznawane przez lekarzy dermatologów jako jedne z najskuteczniejszych. Jego działanie jest udowodnione naukowo, jednak wokół działania retinolu narosło wiele mitów. Nadszedł czas, aby się z nimi rozprawić raz na zawsze.

Skóra, która nigdy nie miała styczności z retinolem , na początku może nie zareagować na niego tak, jakbyś sobie tego życzyła. Warto więc pamiętać, aby przyzwyczajać skórę do niższych stężeń retinolu . W ten sposób uchronisz swoją cerę przed zaczerwienieniem i podrażnieniami.

Czy muszę zacząć od wysokiego stężenia retinolu?

Słynny mit powielany przez wiele osób. Każdy z nas, chciałby osiągać zadowalające efekty pielęgnacji już przy pierwszej aplikacji. Osoby, które borykają się ze zmarszczkami już wiele lat, pragną pozbyć się problemu możliwie najszybciej. Takie myślenie nie do końca jest prawidłowe. Skóra, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z retinolem, może zareagować na jego wysokie stężenie podrażnieniem. Zaczerwieniona i piekąca skóra to nie jest efekt, jaki chcielibyśmy uzyskać. Staraj się więc zbudować tolerancję swojej skóry na retinol. Zacznij od stosowania niskich stężeń retinolu. Aplikuj go na początku co dwa dni. Jeśli nie zauważysz podrażnienia, możesz używać go codziennie. Następnie sięgnij po mocniejszą wersję. Niskie stężenia tego składnika znacznie polepsza kondycję Twojej skóry. Wybierając stopniowo kosmetyki z większą zawartością retinolu, zbudujesz tolerancję swojej skóry, uchronisz się przed podrażnieniem oraz będziesz mogła podziwiać jak Twoja cera z dnia na dzień staje się coraz piękniejsza.

Swoją przygodę z retinolem proponujemy zacząć od stężenia 0,25% retinolu w kremie Sesderma Retises 0.25% Regenerating Anti-Wrinkle Cream.

Czy retinol złuszcza i wygładza skórę?

Stosowanie retinolu może prowadzić do złuszczania skóry, ale nie to powoduje efekt wygładzenia. Retinol wnika w skórę i tam stymuluje syntezę kolagenu. To właśnie dzięki tej właściwości retinol wygładza zmarszczki, ujędrnia i odmładza skórę. Z wiekiem ilość kolagenu w skórze zmniejsza się. Stopniowa redukcja ilości kolagenu sprawia, że skóra zapada się, powstają zmarszczki i bruzdy, skóra traci jędrność. Stymulacja syntezy kolagenu to najważniejszy element przeciwdziałania procesom starzenia. Dzięki właściwościom retinolu powstrzymasz starzenie swojej skóry na długie lata. Poskromisz nieuchronne starzenie i będziesz mogła cieszyć się piękną, jędrną skórą. Jeśli pragniesz wygładzonej, jędrnej skóry, bez zmarszczek, zastosuj peptydowe serum ujędrniające z czystym retinolem w stężeniu aż 4% – Dermaquest Retinol Peptide Youth Serum.

Retinolu możemy stosować tylko na noc?

Retinol z powodzeniem może być stosowany na dzień pod warunkiem, że zaaplikujesz na niego filtr SPF 50. Badania wykazały, że filtr przeciwsłoneczny nie osłabia działania retinolu. Wręcz przeciwnie – stabilizuje go, wzmacnia i przedłuża jego działanie. Aby kuracja retinolem była w 100% skuteczna i jeszcze bardziej wydajna — nie zapominaj nigdy o nakładaniu filtrów. To właśnie one w duecie z retinolem pozwolą Ci zachować niesamowity efekt odmłodzenia na długie lata!

Jeśli chcesz zapewnić swojej skórze najwyższe spectrum ochrony, a przy okazji doskonale ją nawilżyć i zregenerować, polecamy flagowy produkt Image Skincare. Maksymalna ochrona przed promieniowaniem, wysokie stężenie stabilnej witaminy C oraz właściwości łagodzące, zamknięte w jednym produkcie Image Skincare Daily Ultimate Protection Moisturizer SPF 50.

Czy retinol i witamina C to dobre połączenie?

Do niedawna uważano, że nie powinno się stosować produktów zawierających retinol oraz witaminę C jednocześnie. Ostatnie badania donoszą jednak, że stosowanie tych dwóch składników nie tylko nie szkodzi skórze, a wręcz przeciwnie. Działanie tych dwóch składników wzajemnie się dopełnia i pozwala im jeszcze lepiej dbać o skórę.

Skąd podejrzenia, że witamina C nie wpływa korzystnie na działanie retinolu? Do niedawna istniało przekonanie, że kwaśne pH dezaktywuje aktywność retinolu. Witamina C – kwas askorbinowy-zakwasza chwilowo skórę. Stąd przekonanie, że witamina C dezaktywuje retinol. Ostatnie badania pozwoliły jednak udowodnić, że retinol nie jest dezaktywowany w kwaśnym środowisku. Wręcz przeciwnie – retinol (witamina A) działa lepiej w kompleksie pozostałych witamin młodości – witaminy A i E. Zestawienie tych trzech witamin wykazuje silne właściwości antyrodnikowe i odmładzające wobec Twojej skóry.

Produkt z retinolem został nawet skomponowany w wyjątkowym zestawie z serum z witaminą C Paulas Choice Resist C15 Super Booster + Clinical 1% Retinol Treatment.